

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Boost |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$5.20272
Ext.Price$5.20272
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.20272 | $5.20272 |
| 10 | $4.51315 | $45.13150 |
| 25 | $4.19621 | $104.90525 |
| 50 | $3.90153 | $195.07650 |
| 100 | $3.62751 | $362.75100 |
